Doların patronlarından kritik mesajlar: Faiz artışları ne zaman bitecek?

Piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarını sonlandırıp sonlandırmayacağını ve indirimlere ne zaman başlayacağını merak ederken yatırımcılar da Fed yetkililerinin birbirleri ardına gelen açıklamalarında ipucu arıyor.

Fed yetkililerinin açıklamaları takip edilirken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonun 2025 sonuna kadar yüzde 2’ye düşmesini beklediğini ifade etti.

Fed’in muhtemelen faiz oranlarında zirvede veya zirveye yakın bulunduğuna dikkati çeken Mester, mevcut ekonomik durum devam ederse bir sonraki toplantıda muhtemelen bir faiz artışını destekleyeceğini aktardı.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester da tahvil getirilerindeki yükselişierin sonucunda ne olacağını takip ettiğini ancak yine de Fed’in politika faizini yükseltmesi gerektiğini söyledi.

BOSTIC: ACELECİ DEĞİLİM

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed’in faiz oranlarını daha uzun bir süre yüksek tutması gerektiğini belirterek, 2024’te bir faiz indirimi öngördüğünü söyledi.

Atlanta’daki bir etkinlikte konuşan Bostic enflasyonun yüzde 2’lik hedefe kısa sürede inmeyeceğini, bu nedenle ‘sabırlı’ olmak gerektiğini söyledi.

Kısıtlayıcı para politikasının enflasyonu yavaşlatmak konusunda destekleyici olduğunu belirten Bostic “Faiz artırımında da, indirimi konusunda da aceleci değilim. Uzun bir süre burada tutmaktan yanayım” şeklinde konuştu.

Bostic, Fed için önemli olan konunun finansal koşullarda bu gibi değişikliklerin tüketicilerin ve şirketlerin harcama ve yatırımlarına nasıl etki ettiği olduğunu ve bu alanda şimdilik “normal bir sıkılaştırma döngüsünde olması beklenen şeylerin” gerçekleştiğini söyledi.

FAİZ ARTIŞLARI SÜRECEK Mİ?

Son 18 ayda faizleri 500 baz puandan fazla yükselten Fed yetkililerinin artırımlara devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Fed, eylül toplantısında faiz oranını değiştirmemiş ancak 2023’te bir faiz artışının daha uygun olacağı sinyalini vermişti.

Fed’in faiz oranlarını bir süre daha yüksek tutacağı beklentisiyle tahvil satışları derinleşirken ABD’nin 30 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,85 ile 2007’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x